第三十一屆i-Learner「智好學計劃」頒獎典禮 2019-2020年度(上學期)

Congratulations! The list of awardees has been released, and all awardees will soon receive a message on the platform about their awards. Due to the recent epidemic in Hong Kong, the Prize Presentation Ceremony 2019-2020 (1st Term) originally scheduled in this March will be cancelled as part of the concerted effort to prevent the spread of the coronavirus. The certificates and prizes will be mailed to schools and distributed to awardees by the school staff.

第三十一屆i-Learner「智好學計劃」頒獎典禮 (2019-2020年度上學期)



恭喜各位得獎者! 我們已公佈得獎名單及發出平台信息通知得獎同學。鑑於本港近月來疫情嚴峻, 原定於今年3月舉辦的2019-2020年度(上學期)頒獎典禮將會取消。所有得獎同學的獎狀和獎品會寄往學校,由校方代為派發。

Winner List 獲獎名單


Grand Awards 學校特別大獎

Top School Award (最佳學校大獎)

小學

A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
Our Lady's Primary School
The Endeavourers Leung Lee Sau Yu Memorial Primary School
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
九龍靈光小學
九龍灣聖若翰天主教小學
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
聖公會蒙恩小學

中學

HKBU Affiliated School Wong Kam Fai Secondary & Primary School
Lui Cheung Kwong Lutheran College
CCC Mong Man Wai College
Our Lady's College
Stewards Pooi Tun Secondary School
S.K.H. Chan Young Secondary School
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
Kwun Tong Maryknoll College
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
聖公會林裘謀中學
東華三院邱金元中學
樂善堂梁銶琚書院
保良局百周年李兆忠紀念中學
基督教香港信義會信義中學
喇沙書院
香港聖公會何明華會督中學
天主教崇德英文書院
香港四邑商工總會陳南昌紀念中學

Excellent-teacher Awards(優秀教師大獎)

小學

Ms. Chan Siu Ling
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
Ms Catherine Cheung
Our Lady's Primary School
Ms Mak Ka Yan Karen
The Endeavourers Leung Lee Sau Yu Memorial Primary School
林婉瑩老師
九龍灣聖若翰天主教小學
何悅華老師
九龍靈光小學
吳淑霞老師
聖公會蒙恩小學

中學

Ms Cheung Wai Yu
CCC Mong Man Wai College
Ms Sallie Cho
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
Ms Lee Cindy Kit Ngai
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
Ms Lai Sze Ling
Kwun Tong Maryknoll College
楊翠玉老師
九龍工業學校
葉翠茵老師
喇沙書院
黃家怡老師
天主教崇德英文書院
吳月清老師
東華三院邱金元中學

Reading i-Learner



小學

Platinum 白金獎


WONG MING FUNG (3S)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
HO MING YAN (3L)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
YIU WAI YIN (5A)
Emmanuel Primary School, Kowloon
CHENG SHING CHIT (1C)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
FONG SZE WING (2D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAU YU TING (1D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHIU HEI YIU (4B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
FONG SZE MAN (2A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LAU YIU TING (2A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WAN MAN YIK (1B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHAN SAI HONG MATTHEW (4D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LUK CHUN YIN TIRON (5D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
TSOI KA HANG (3A)
North Point Government Primary School
CHUNG CHING HEI (3A)
North Point Government Primary School
YUNG TSZ SHUN (4A)
North Point Government Primary School
KU KA CHING (2B)
Our Lady's Primary School
LAU YUET SI (1C)
Our Lady's Primary School
ENG KARINA WINKY (6B)
Our Lady's Primary School
SUN HIN SHING (1A)
S.K.H. Chai Wan St. Michael's Primary School
TSENG ADA (2A)
Shatin Government Primary School
LAU YUET YIN INES (2B)
St. Rose of Lima's School
CHENG HIU NAM (2C)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)

Gold 金獎


WONG SUM LOK (2E)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
HO HONG TING (2B)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
LEE CHEUK TUNG (2A)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
KWOK TSZ YIU (2E)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
TSUI MING FUNG (1D)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
LAW HEI YAN (1C)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
GINA POON (3B)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
CHEUNG CHEUK TSZ (1C)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
MOK SPENCER (1D)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
LAW HEI TUNG (1C)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
LAU PUI KWAN JOLIE (2A)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
MAN TSZ KIU (2A)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
LAM YAT NOK (2A)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
LEUNG TIN YU (1D)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
FUNG SIN KI (1D)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
KWOK HIU NOK (3B)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
YEUNG HAU BING (3A)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
LAU PAK YU (1C)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
HUANG HIM (2F)
Carmel Leung Sing Tak School
SO CHARLIE (1S)
Carmel Leung Sing Tak School
WONG SIN YI HAYMIE (2D)
Chinese Y.M.C.A. Primary School
POON CHUN HIN (4A)
Christian & Missionary Alliance Sun Kei Primary School
HO WING YAT (1L)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
HO WING TAK (2F)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
HUEN KING CHEUNG (1S)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
CHOW PAK YU (3H)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
HUEN SIN TING (3T)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
WONG HIM SHUN (1S)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
WONG MING WAH (5F)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
MO CHING KIU (1H)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
LAU SZE WAI (2B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
CHOW HIN CHING (3B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
YIU KING SUNG KINGSLEY (1I)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
LIU CHUN HEI (3A)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
SZE HIN YAU (1A)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
WONG SUM YEUNG (2A)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
LEE TSZ YU (1C)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
LO TSZ LONG (1A)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
HUANG NING (1A)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
LAU SING YU (1D)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
YIP LONG HIM (1B)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
CHAN LOK HEI (4B)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
NG TSZ YU (2B)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
CHUI CHUNG HEI (3A)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
PENG JAVIER YU CHUNG (1B)
Kwong Ming School
PENG YIN YEE EUNICE (3B)
Kwong Ming School
AN SING TUNG (2D)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
CHAN AK HEI (1E)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
LAM HUI WING (6A)
Ma Tau Chung Government Primary School
KAYTLYN TANG (2E)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
CHOW CHARISMA KATE (1B)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
LEUNG CHI CHING (2C)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
FONG CHUNG KI LYNETTE (1B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHENG WAI CHUN (3B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG FU HONG (5B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
OR LOK TUNG (1A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
MAK CHI YAN (1B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHIU HEI YAU (4A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG HEI LONG (5A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG HOI TIK (4A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LEE YIN HEI CASPER (5A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
CHU JOHN ANDREW (2C)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
FONG SZE NGA (5D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
NG KWUN HIN CEDRIC (6D)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
WONG JUSTIN CYRUS (6A)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
YAU SIK YAT THEODORE (1A)
Meng Tak Catholic School
YEUNG TSZ YAN (3E)
North Point Government Primary School
CHAN KWAN KIT (2D)
North Point Government Primary School
IP PAK YIU LETICIA (2E)
North Point Government Primary School
YEUNG TSZ CHING (3C)
North Point Government Primary School
LEUNG SHUN HAN ISAAC (4C)
North Point Government Primary School
GAR TSZ YIN KARINA (4S)
North Point Government Primary School
YEUNG SZE CHING (2B)
Our Lady's Primary School
WONG WAN KIU MACY (1A)
Our Lady's Primary School
CHAN NICOLE CHI KIU (1A)
Our Lady's Primary School
TANG PUI LAM (3C)
Our Lady's Primary School
SHAM YUEN YING (3B)
Our Lady's Primary School
YAM HOI CHI (1D)
Our Lady's Primary School
LAM YUEN FAYE HANNAH (2A)
Our Lady's Primary School
NG WING LAM (1D)
Our Lady's Primary School
TANG PUI YU (3D)
Our Lady's Primary School
LI YEE LAM (1B)
Our Lady's Primary School
TONG LOK TUNG RACHEL (6C)
Our Lady's Primary School
WONG SUM YEE (4A)
Our Lady's Primary School
IP TSZ YAU (6A)
Our Lady's Primary School
CHAN TIN YU (6A)
Our Lady's Primary School
LI TSZ CHING (3A)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
LAM TSZ KI (1D)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
KWOK TSZ YAU (2A)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
LI HOI MING (4A)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
KONG CHUN HEI (1C)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
LEE CHEUK LAM (2D)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
CHEUNG TZE CHING (1B)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
KWOK SUM WING (1E)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
LAI HOI CHING (2E)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
LEE YUEN HEI KIRA (2C)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
CHOW YU YAU (2D)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
TSE WAI SZE (6A)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
TAM TSZ KIU QUINCY (1F)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
YIU HEI SHUEN (2B)
Shatin Government Primary School
TUNG YI CHING (3A)
Shatin Government Primary School
KOON LONG YING (2C)
Shatin Government Primary School
TAM CHING NGA (1B)
Shatin Government Primary School
LAM CHING YIN (2A)
Shatin Government Primary School
FAN YU KIU (2A)
St. Antonius Primary School
WONG KA YI (2A)
St. Antonius Primary School
WONG CHUN YIN (3A)
St. Antonius Primary School
NG SIN HENG (3D)
St. Antonius Primary School
NG TSZ WAI ANGEL (5A)
St. Antonius Primary School
LEE WING TUNG (6A)
St. Antonius Primary School
LEE LUNG YAT (2E)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
LEUNG TSZ WAI SCARLETT (1A)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
TO YIK KIN (2B)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
LI ANN (3B)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
HO WING CHING (1B)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
HO WING YIU (1A)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
LEUNG CHEUK NGA (2C)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial Primary School
YU TSUN HEI (3B)
Tung Koon School
LEUNG YUET FUNG (1B)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School
SHER TSZ HIM (6E)
Y.O.T. Tin Ka Ping Primary School

Outstanding Student Award 學校優秀學生獎


CHEN NICOLE (4B)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
PANG CHING FUNG MATIAS (4B)
A.D. & F.D. P.O.H. Ltd. Leung Sing Tak School
OU JIN RONG (6D)
Aberdeen St. Peter's Catholic Primary School
CHEUNG HO FAI (2D)
Assembly of God Leung Sing Tak Primary School
HONG CHAK YU (4D)
Assembly of God Leung Sing Tak Primary School
SZE YIK NGAI (5A)
Chinese Methodist School (North Point)
YIP SUM YU (4B)
Chinese Methodist School (North Point)
XING AMY (2A)
Chinese Y.M.C.A. Primary School
LAM LOK YI (2A)
Choi Wan St. Joseph's Primary School
YEUNG HOW MIU (2A)
Choi Wan St. Joseph's Primary School
POON HOI YAN (6E)
Christian & Missionary Alliance Sun Kei Primary School
HAU LING HIN (1T)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
CHEUK YEE LAM (1H)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
WONG YAN KIU (1T)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
ELIZE HAN SUM YAU (2L)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
LIU CHEUK TO (1S)
Conservative Baptist Lui Ming Choi Primary School
LI CHEUK HIM (3B)
ELCHK Hung Hom Lutheran Primary School
CHENG KWAN YEUNG KARLIS (1B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
KWONG TSZ MING (1B)
Emmanuel Primary School, Kowloon
LAW MAN HIM (3D)
HKMLC Ming Tao Primary School
LIN YAN JOY (3Q)
International Christian Quality Music Secondary and Primary School
CHEUNG HO KA (2D)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
CHAN JAYDEN JEREMIAH (2B)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
CHAN CHUN HEI (1D)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
TSUI YI CHAK (1C)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
CHENG LONG YIN (1C)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
WONG CHING YEUNG (4B)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
LEUNG EVAN (1D)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
PANG KEI CHING SUNSHINE (2C)
Kowloon City Baptist Church Hay Nien Primary School
LI MAN HO (3A)
Kowloon City Baptist Church Hay Nien Primary School
CHAN PAK LAM (1D)
Kowloon Tong Bishop Walsh Catholic School
MAK CHI SHING (1A)
Kwong Ming School
SIU LOK YIU (3A)
Lam Tin Methodist Primary School
CHAN JESS (1E)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
CHEUNG YUI CHIT (1D)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
LO TSZ HIM (1D)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
CHEUNG CHI YIU (3D)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
LAU WAI TUNG (1D)
Ma Tau Chung Government Primary School
SHARON LI (6D)
Maryknoll Convent School (Primary Section)
WONG NORINA ANNABELLE (4B)
Maryknoll Fathers' School (Primary Section)
LO PAK SUM (1B)
Meng Tak Catholic School
WONG CHEUK KIU (2B)
North Point Government Primary School
WONG TSZ CHUEN (1C)
North Point Government Primary School
CHAU YU YIU ZABRINA (5A)
North Point Government Primary School
CHEN PAK HING (6B)
North Point Government Primary School
NG WUN HEI (2B)
Our Lady's Primary School
LAM WING SI (1B)
Our Lady's Primary School
SIN MING WAI LOUISE (1C)
Our Lady's Primary School
MAK YI SHUN (1A)
Our Lady's Primary School
LAM YUEN TUNG (1C)
Our Lady's Primary School
LEUNG YAN KIU (1C)
Our Lady's Primary School
CHAN TSZ CHING (1B)
Our Lady's Primary School
YU CHUNG HEI (3A)
Pak Tin Catholic Primary School
NGAI KA CHUN (3D)
Pak Tin Catholic Primary School
LUI SZE TING (6E)
Pentecostal Yu Leung Fat Primary School
CHEUNG KA LONG (6C)
Pentecostal Yu Leung Fat Primary School
SHIU CHI CHING (1B)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
LI HO (6A)
Po Leung Kuk Grandmont Primary School
LI JUNBIN (2C)
Po Leung Kuk Tin Ka Ping Primary School
LAI WING SUM (1C)
Pui Kiu Primary School
LEE TSZ LEUNG (1D)
S.K.H. Kei Lok Primary School
ZIEA ZHUO FENG (6A)
S.K.H. St. Andrew's Primary School
CHAN YUET TUNG VENUS (3B)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
CHAN SHU HO (1C)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
WONG TSZ HIM (2C)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
WONG YU HIN (1B)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
YIU TIN YAN (1E)
S.K.H. St. John's Tsang Shiu Tim Primary School
YU YING YUET YANNIS (2C)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
LEUNG SHU LOK SIGURD (4A)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
LAM NGA CHING OLIVIA (1A)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
LEUNG SHU WAI SIGMUND (6A)
S.K.H. Tseung Kwan O Kei Tak Primary School
LEE LOK YAN LATISHA (1E)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
MA KA CHUN (3E)
S.K.H. Yautong Kei Hin Primary School
SO NOK CHIN (5C)
Sau Ming Primary School
ZHOU MAN YAN  (5D)
Sau Ming Primary School
YU KA HUNG (1B)
Shatin Government Primary School
TAM YAT YA (1A)
Shatin Government Primary School
LIANG KA SING (2C)
Shatin Government Primary School
LEE CHUN ON MATTHEW (6A)
Shatin Government Primary School
LAM CHING HEI (6A)
Shatin Government Primary School
LUI SUM YI (2D)
St. Antonius Primary School
MA YAT TUNG (1A)
St. Antonius Primary School
WONG PUI YING (1A)
St. Antonius Primary School
YU YAN TUNG (5B)
St. Antonius Primary School
LAI TUEN (2E)
St. Patrick's Catholic Primary School (Po Kong Village Road)
LO SAI LOK (1E)
St. Patrick's Catholic Primary School (Po Kong Village Road)
LEUNG NGA YUET JENNIFER (1C)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
FUNG HAU KIU (2B)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
TSE MAN NGA (3D)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
LEE WAI YAN FREYA (5E)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
MA HEI MAN (6D)
Tai Kok Tsui Catholic Primary School (Hoi Fan Road)
YIP YEUK LAM (6D)
The Endeavourers Leung Lee Sau Yu Memorial Primary School
LEE HAU LAAM (6D)
The Endeavourers Leung Lee Sau Yu Memorial Primary School
CHAN SIN YAU (3B)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)
LU TIAN YI (2A)
Tung Koon School


中學

Platinum 白金獎


LEUNG SZE WING (2A)
Cognitio College (Kowloon)
WONG KA LONG (2C)
King's College
TSANG SZE HANG (1D)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
HO MEI YEE (1C)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
SUM HIU LAM NATALIE (1A)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
LI CHAK KWAN (3D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College

Gold 金獎


LIN YIXIA (3B)
Buddhist Ho Nam Kam College
LI PUI LAM (2A)
Buddhist Ho Nam Kam College
LAU LEONG YIN (4 Yellow)
Chi Lin Buddhist Secondary School
WONG CHEUK MAN CATHY (2D)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
LEE CHUN FAI (3R)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
WONG YUEN CHEUNG (5A)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
YUE CHAI SAU, JESS (S3)
Hong Kong Red Cross Princess Alexandra School
KWAN TSUNG YUK (1A)
King's College
CHAN KWUN WING WILLIAM (1A)
King's College
YUEN HOI LOK (2B)
King's College
WONG YAT YUEN WILL (2C)
King's College
CHAN KA CHUN (3CD)
Kwun Tong Maryknoll College
LEUNG KA HANG (3C)
Kwun Tong Maryknoll College
YEUNG MAN LOK (3CD)
Kwun Tong Maryknoll College
WONG HEI CHING (1A)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
WONG KING CHUNG (1D)
S.K.H. Tang Shiu Kin Secondary School
TENG CHIT HANG (1D)
S.K.H. Tang Shiu Kin Secondary School
TSANG CHERYL (1C)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
CHEN YI YI MAGGIE (1E)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
NG YEE KIU (1B)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
CHAN PUI WUN (2A)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School

Outstanding Student Award 學校優秀學生獎


WONG NGA YI (2A)
Buddhist Ho Nam Kam College
CHENG WAI YING (2A)
Buddhist Ho Nam Kam College
CHAN MAN KIT (3B)
Buddhist Ho Nam Kam College
YUEN LOK YAN (2A)
Buddhist Ho Nam Kam College
HON LOK SZE (1C)
C.C.C. Kei San Secondary School
LAW CHI YIN (Hong Kong)
CCC Heep Woh College
CHOI JESLEY  (2E1)
CCC Kei To Secondary School
LAI WING YAN (Hong Kong)
CCC Kei Wan Primary School (Aldrich Bay)
SHUM PO KIU (4 Red)
Chi Lin Buddhist Secondary School
TSENG HIU YAN (2 Green)
Chi Lin Buddhist Secondary School
CHAN CHUN WA (5 Green)
Chi Lin Buddhist Secondary School
CHEUNG PAK MAN (3 Green)
Chi Lin Buddhist Secondary School
XU CHI HO (5 Yellow)
Chi Lin Buddhist Secondary School
TSOI TING YUI (2B)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
CHAN WING YAN (1D)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
WONG CHUN FUNG (5A)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
LEE HAU NI (5A)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
LAI TING YAN (1F)
Fung Kai No.1 Secondary School
SIU CHUNG MING (2C)
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
LAI MEI TING (2Eng_4)
HKTA The Yuen Yuen Institute No.1 Secondary School
TANG QUINCY (Hong Kong)
i-Learner School
KHAN SUFIA (1B)
Islamic Kasim Tuet Memorial College
LI MING CHUN (1A)
Jockey Club Government Secondary School
LEUNG BRADLEY LINCOLN (1CD)
Jockey Club Government Secondary School
CHAN HO FUNG (2C)
Jockey Club Government Secondary School
CHEUNG TSZ YAN (1CD)
Jockey Club Government Secondary School
YAU TAT SUM (1C)
King's College
LAU KIT FAI (2A)
King's College
SZE SUM YAT (1AB)
Kwun Tong Maryknoll College
CHEUNG CHUEN PUI (2B)
Kwun Tong Maryknoll College
LAM CHI NGAI OTIS (1A)
Kwun Tong Maryknoll College
TSANG HOI TO (3CD)
Kwun Tong Maryknoll College
MA TSZ KAN (3B)
Kwun Tong Maryknoll College
CHU KA HIN (Hong Kong)
La Salle College
YUEN YUET YI JANICE (1D)
Marymount Secondary School
LAU TSZ KWAN MICHELLE (1D)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
YOUNG HO CHING (1C)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
CHAN TSZ KIN (1A)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
WONG TSZ YAU (1A)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
WONG WAN YEE (1A)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
WONG YU KI (1C)
Pentecostal Lam Hon Kwong School
YU NI NA (2A)
Pentecostal School
NG CHUN TO (S2B)
Po Kok Secondary School
CHAU YU SZE JOYCE (S1A)
Po Kok Secondary School
LIN CHIU (S1C)
Po Kok Secondary School
MOK CHEUK YAN (2A)
Po Leung Kuk Celine Ho Yam Tong College
ZENG SHIQI (2 Masters A)
S.K.H. Holy Carpenter Secondary School
TSE DANIEL NGO YEUNG (1D)
S.K.H. Tang Shiu Kin Secondary School
BEATO HARLEY CORDERO (1AB3)
S.K.H. Tang Shiu Kin Secondary School
YUNG MAN YUET (1C)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
LOK UEN LUNG (1D)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
TONG CHUN YIN (1C)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
CHEUK ISABELLE WING KI (1E)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
WONG YU CHING (2C)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
LEUNG CHUNG TIN TIMOTHY (1E)
S.K.H. Tsang Shiu Tim Secondary School
ZENG HING WA (3C)
Saint Antonius Girls' College
WONG HEI TUNG (2A)
Saint Antonius Girls' College
NG PUI KWAN (3C)
Saint Antonius Girls' College
YIP TUNG HEI (1D)
Saint Antonius Girls' College
XU YIN (1D)
Saint Antonius Girls' College
KWOK KWAI YING (2D)
Saint Antonius Girls' College
CHENG MUK YEUNG LUI (3D)
Saint Antonius Girls' College
CHEUNG WAI TUNG (2C)
Saint Antonius Girls' College
SZE YU YEUNG (6B)
Sau Mau Ping Catholic Primary School
LAM HIU TUNG (2C)
St. Peter's Secondary School
LEUNG HOI YAN (2D)
T.W.G.Hs. Mrs Fung Wong Fung Ting College
LAU PINKY (3C)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
TSANG HEI TUNG (1D)
Tai Po Sam Yuk Secondary School
CHAN TSZ CHING (1C)
The Chinese Foundation Secondary School
LAU YU LAM (1C)
The Chinese Foundation Secondary School
LEE CHING LAM (F1 Group 3)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
YU JIA WEI (2B)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
YAU KA YEE (F1 Group 1)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
LI YIN LAM SELENE (2A)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
LUK MAN CHI (1B)
Valtorta College

智愛中文平台



小學

白金獎

潘鈺婷 (6A)
九龍塘天主教華德學校
鄭丞哲 (1C)
九龍灣聖若翰天主教小學
黃琛暘 (2A)
九龍灣聖若翰天主教小學
李梓瑜 (1C)
九龍灣聖若翰天主教小學
朱軒銳 (6C)
九龍灣聖若翰天主教小學
姚慧賢 (5A)
九龍靈光小學
方芍淇 (3F)
保良局陳守仁小學
黃庭莉 (4D)
保良局陳守仁小學
楊子晴 (3C)
北角官立小學
蘇霆晞 (1B)
培僑書院(小學部)
郭殷睿 (5ZG)
基督教香港信義會宏信書院
MARTINS Amelia Zoe (5LW)
基督教香港信義會宏信書院
劉希晨 (5A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
方思穎 (2D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
趙希瑤 (4B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
劉曜霆 (2A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
尹文奕 (1B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
方思敏 (2A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
黃曦朗 (5A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
鄭作源 (5B)
聖公會聖約翰曾肇添小學
蕭穎婷 (1D)
藍田循道衛理小學

金獎

陳昊寧 (2A)
中華基督教會基法小學
彭溢隆 (2A)
中華基督教會基法小學
林頌稀 (1B)
中華基督教會基法小學
梁展銚 (一愛)
中華基督教會灣仔堂基道小學(九龍城)
傅意清 (1A)
九龍城浸信會禧年小學
湯詠姸 (1A)
九龍城浸信會禧年小學
梁子翹 (1A)
九龍城浸信會禧年小學
吳詩悅 (1C)
九龍城浸信會禧年小學
廖鈞顥 (6D)
九龍塘天主教華德學校
施衍佑 (1A)
九龍灣聖若翰天主教小學
廖俊琋 (3A)
九龍灣聖若翰天主教小學
唐一可 (4A)
九龍灣聖若翰天主教小學
盧梓朗 (1A)
九龍灣聖若翰天主教小學
余桀龍 (1D)
九龍灣聖若翰天主教小學
郭曦淳 (3C)
九龍灣聖若翰天主教小學
陳濼希 (4B)
九龍灣聖若翰天主教小學
黃寧 (1A)
九龍灣聖若翰天主教小學
盧彥君 (6D)
九龍灣聖若翰天主教小學
鄭子杰 (5C)
九龍灣聖若翰天主教小學
鍾欣樺 (5B)
九龍灣聖若翰天主教小學
鄺梓銘 (1B)
九龍靈光小學
劉思蔚 (2B)
九龍靈光小學
鄒顯澄 (3B)
九龍靈光小學
李健宁 (1B)
九龍靈光小學
鄭鈞洋 (1B)
九龍靈光小學
陳宇雯 (1A)
九龍靈光小學
蔡智豐 (6A)
九龍靈光小學
林柏浩 (1A)
九龍靈光小學
魏上智 (5A)
九龍靈光小學
黃頌恩 (5A)
九龍靈光小學
梁浚譽 (1A)
保良局林文燦英文小學
劉俊皓 (5A)
保良局莊啟程小學
陳星宏 (6C)
保良局莊啟程小學
冼澤縉 (2D)
保良局陳守仁小學
馬梓雲 (2C)
保良局陳守仁小學
鄧樂盈 (2E)
保良局陳守仁小學
李一莚 (1B)
保良局陳守仁小學
黎柏賢 (5A)
保良局陳守仁小學
陳靜妍 (1E)
保良局陳守仁小學
陳嘉攸 (3D)
保良局陳守仁小學
陳禮文 (3E)
保良局陳守仁小學
王卓藍 (3F)
保良局陳守仁小學
高芷芊 (1A)
保良局陳守仁小學
劉雅桐 (5A)
保良局雨川小學
韓瑞清 (4B)
保良局雨川小學
顏潁彤 (6B)
保良局雨川小學
彭彥貽 (3B)
光明學校
王敏盈 (3B)
光明學校
麥致誠 (1A)
光明學校
王鈺喻 (6B)
光明學校
蔡家衡 (3A)
北角官立小學
葉柏瑤 (2E)
北角官立小學
楊子欣 (3E)
北角官立小學
鍾呈羲 (3A)
北角官立小學
容梓迅 (4A)
北角官立小學
施奕毅 (5A)
北角循道學校
盧穎 (1C)
嘉諾撒聖家學校(九龍塘)
盧淏迪 (2P)
培僑書院(小學部)
吳軒宇 (4W)
培僑書院(小學部)
叶文華 (6M)
培僑書院(小學部)
曾鍩沂 (3DI)
基督教香港信義會宏信書院
曾栢烯 (6TH)
基督教香港信義會宏信書院
何影淘 (1D)
大埔浸信會公立學校
李昊恩 (1C)
大埔浸信會公立學校
樓卓銘 (2D)
天主教明德學校
朱奕東 (1C)
天主教聖華學校
余恩予 (4B)
嶺南大學香港同學會小學
范海渝 (3E)
循理會白普理基金循理小學
葉淳僖 (1A)
循理會白普理基金循理小學
許凱嵐 (5B)
循理會白普理基金循理小學
曾汝樺 (5A)
東莞學校
梁智晴 (2C)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
莫啟雋 (3D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
房頌錡 (1B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
麥智恩 (1B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
周妤庭 (1D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
陸俊賢 (5D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
趙希悠 (4A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
黃賦康 (5B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
文焯堯 (1D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
鄭瑋竣 (3B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
陳世匡 (4D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
梁洛嫣 (1B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
黃凱荻 (4A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
伍冠搴 (6D)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
殷天樂 (6B)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
李玹暿 (5A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
尹日臨 (6A)
瑪利諾神父教會學校 (小學部)
區凱喬 (1P)
福建中學附屬學校
蕭浩倫 (2W)
福建中學附屬學校
陳鎧埕 (2R)
福建中學附屬學校
黎偉霖 (1D)
筲箕灣崇真學校
蘇梓軒 (1A)
筲箕灣崇真學校
陳子詠 (1A)
筲箕灣崇真學校
劉詠茹 (6A)
筲箕灣崇真學校
張海楠 (1A)
聖公會聖米迦勒小學
林冬怡 (1C)
聖公會聖米迦勒小學
呂願喆 (4B)
聖公會聖米迦勒小學
張嘉澍 (5A)
聖公會聖米迦勒小學
李海銘 (4A)
聖公會聖約翰曾肇添小學
陳愷楹 (5A)
聖公會聖約翰曾肇添小學
蘇妍心 (4A)
聖公會聖雅各小學
陳旭賢 (4E)
聖公會蒙恩小學
鄭浩宏 (1E)
聖公會蒙恩小學
盧亮萍 (5F)
聖公會蒙恩小學
許凌浩 (6A)
聖公會蒙恩小學
李若螢 (P1C)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
梁子健 (P6C)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
伍鍵濠 (P5C)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
蕭樂嬈 (3A)
藍田循道衛理小學
張語澄 (1A)
藍田循道衛理小學
冼曉琳 (3A)
藍田循道衛理小學
陳芊穎 (5A)
藍田循道衛理小學
謝俊熙 (2E)
順德聯誼總會梁潔華小學
黃善兒 (2D)
香港中華基督教青年會小學
邢若琳 (2A)
香港中華基督教青年會小學
陳靖森 (1D)
香港中華基督教青年會小學
周溢 (2B)
香港潮陽小學
熊紫玄 (2A)
香港潮陽小學
陳希諾 (1A)
香港潮陽小學
駱梓逸 (FS1R)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
陳樂熙 (FS2R)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
梁倬皓 (FS1R)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
盧紀維 (FS1I)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
陳信彥 (FS1T)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
吳藹蕎 (FS1E)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
梁澤朗 (DS2R)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
莫晙謙 (DS3T)
香港華人基督教聯會真道書院(小學部)
周盼盼 (6D)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學
馮江啟未 (2A)
馬鞍山循道衛理小學
梁靖悠 (3E)
馬鞍山循道衛理小學

學校優秀學生獎

楊芷瑜 (2B)
中華基督教會基法小學
黃雨恩 (5A)
中華基督教會基法小學
劉梓晴 (5B)
中華基督教會基法小學
方梓嫣 (1A)
九龍城浸信會禧年小學
鄒紫瑩 (3C)
九龍城浸信會禧年小學
林庭筠 (5A)
九龍城浸信會禧年小學
余諾謙 (3C)
九龍塘天主教華德學校
陳卓熙 (1C)
九龍塘天主教華德學校
王子懿 (4B)
九龍塘學校(小學部)
周芷澄 (6A)
九龍塘學校(小學部)
林子晴 (5E)
九龍灣聖若翰天主教小學
姚芷彤 (5A)
九龍灣聖若翰天主教小學
鍾騏駿 (5B)
九龍灣聖若翰天主教小學
葉恒睿 (5A)
九龍灣聖若翰天主教小學
伍敬義 (5A)
九龍靈光小學
郭玺豪 (5A)
九龍靈光小學
葉泳妍 (1B)
佛教慈敬學校
梁柏晞 (3A)
保良局林文燦英文小學
吳雪瑩 (3B)
保良局莊啟程小學
陳明欣 (1A)
保良局莊啟程小學
徐懿 (1A)
保良局莊啟程小學
盧睿梃 (1A)
保良局莊啟程小學
陳穎恩 (5C)
保良局陳守仁小學
潘駿霆 (3C)
保良局雨川小學
蘇美涓 (5A)
保良局雨川小學
趙梓涵 (3D)
光明學校
彭禹翀 (1B)
光明學校
陳鈞傑 (2D)
北角官立小學
黎正謙 (6A)
北角官立小學
陳栢興 (6B)
北角官立小學
董耀勤 (5B)
北角官立小學
林烯桐 (5B)
北角官立小學
李菁菁 (2A)
北角循道學校
楊倧銘 (1P)
培僑書院(小學部)
彭彥懷 (5C)
培僑書院(小學部)
潘俊軒 (4A)
基督教宣道會宣基小學
潘凱欣 (6E)
基督教宣道會宣基小學
許思迪 (5LW)
基督教香港信義會宏信書院
馬雪晴 (1B)
大埔浸信會公立學校
麥海嵐 (1C)
大埔浸信會公立學校
尤式逸 (1A)
天主教明德學校
古啟元 (6C)
天主教聖華學校
高詩瑜 (6C)
天主教聖華學校
張揚 (3B)
天水圍循道衛理小學
陳諾行 (3E)
天水圍循道衛理小學
潘倩妤 (5B)
天水圍循道衛理小學
梁子謙 (6C)
天水圍循道衛理小學
陳澤賢 (6D)
天水圍循道衛理小學
楊巧妙 (2A)
彩雲聖若瑟小學
林樂宜 (2A)
彩雲聖若瑟小學
林樂筠 (2D)
彩雲聖若瑟小學
劉子柔 (2A)
循理會白普理基金循理小學
許俊樂 (1D)
循理會白普理基金循理小學
余浚熙 (3B)
東莞學校
鄒善瑜 (6C)
東華三院冼次雲小學
鄭康城 (6B)
港澳信義會黃陳淑英紀念學校
王鎧千 (2D)
白田天主教小學
黃逸謙 (1D)
石湖墟公立學校
韓佳宇 (3B)
石湖墟公立學校
韓俊生 (5A)
石湖墟公立學校
潘淽喬 (2D)
福建中學附屬學校
鍾卓朗 (6W)
福建中學附屬學校
李梓筠 (6A)
筲箕灣崇真學校
張希慧 (3A)
聖公會聖米迦勒小學
洪榗朗 (1B)
聖公會聖米迦勒小學
莊綽穎 (5D)
聖公會聖米迦勒小學
陳思慧 (5A)
聖公會聖米迦勒小學
黃琛晴 (5M)
聖公會聖雅各小學
游晉亭 (4B)
聖公會聖馬太小學
李欣龍 (6A)
聖公會聖馬太小學
劉卓萾 (1A)
聖公會蒙恩小學
廖祉喬 (1E)
聖公會蒙恩小學
姚敏萱 (1E)
聖公會蒙恩小學
陶怡欣 (5E)
聖公會蒙恩小學
姚雨晴 (5C)
聖公會蒙恩小學
羅樂欣 (P3A)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
陳芷恩 (P3D)
聖公會阮鄭夢芹銀禧小學
韓靖 (3A)
聖博德天主教小學(蒲崗村道)
何詩瑤 (3A)
藍田循道衛理小學
伍筱衡 (2A)
靈光小學
尹澤臻 (2B)
香港中華基督教青年會小學
朱思舟 (1A)
香港中華基督教青年會小學
陳泊言 (6A)
香港仔聖伯多祿天主教小學
简颂弥 (P2MsFu)
香港墨爾文國際學校
趙志文 (1E)
香港潮陽小學
馬珞心 (1E)
香港潮陽小學
劉奕欣 (1C)
香港潮陽小學
陳倩渘 (3B)
香港真光中學 (小學部)
何泳晴 (1B)
香港真光中學 (小學部)
何泳瑤 (1A)
香港真光中學 (小學部)
王允嵐 (1C)
香港真光中學 (小學部)
林梓欣 (5C)
香港道教聯合會圓玄學院石圍角小學
黃雅姿 (3B)
馬鞍山循道衛理小學
鄧日朗 (5E)
馬鞍山循道衛理小學


中學

白金獎

史宇洋 (6B)
鄧漢杰 (2C)
中華基督教會基新中學
林先耕 (1E)
九龍工業學校
洪志楠 (1E)
九龍工業學校
張浚樂 (1C)
喇沙書院
袁靖桐 (四義)
威靈頓教育機構張沛松紀念中學
余浩正 (4B)
樂善堂梁銶琚書院
歐陽俊喬 (S6G3)
炮台山循道衛理中學
勞怡諾 (3S)
聖保祿學校(中學部)
陳浩揚 (2C)
順利天主教中學

金獎

吳嘉臻 (1A)
中華基督教會基協中學
陳广源 (1A)
中華基督教會基協中學
梁聰裕 (1E)
九龍工業學校
周凱茵 (2E)
九龍工業學校
范天倫 (2D)
佛教大雄中學
劉亮延 (4藍)
佛教志蓮中學
許志豪 (5紅)
佛教志蓮中學
馬敬軒 (3B1)
匯知中學
董汶珅 (1A)
可立中學(嗇色園主辦)
李俊杰 (1B)
可立中學(嗇色園主辦)
朱家軒 (1E)
喇沙書院
王智謙 (1D)
喇沙書院
戴上希 (1B)
喇沙書院
陳愷晴 (2E)
基督教香港信義會信義中學
何凱盈 (2A)
基督教香港信義會信義中學
伍駿彥 (1D)
天主教郭得勝中學
黃詩晴 (四智)
威靈頓教育機構張沛松紀念中學
李永樂 (3C)
嶺南衡怡紀念中學
梁樂恆 (3C)
嶺南衡怡紀念中學
陸智東 (2C)
張祝珊英文中學
區詠詩 (1D)
張祝珊英文中學
王天佑 (1B)
張祝珊英文中學
顧婧薴 (2D)
張祝珊英文中學
朱玿賢 (1A)
張祝珊英文中學
古羨榆 (3B)
張祝珊英文中學
廖衍融 (2D)
張祝珊英文中學
黃宇晴 (1D)
德雅中學
李朗熙 (8G)
拔萃男書院
林博文 (S1A)
林大輝中學
盧兆基 (1C)
民生書院
岑頌輝 (2A)
民生書院
招智瀚 (2B)
民生書院
林洛琛 (2B)
民生書院
王梓燁 (4B)
浸信會永隆中學
林逸森 (2C)
浸信會永隆中學
尤家傑 (4E)
浸信會永隆中學
黃兆樑 (S6G2)
炮台山循道衛理中學
曾智鴻 (F1 (1))
石籬天主教中學
李依穎 (3D)
福建中學
馮瑜 (2D)
福建中學
蔡其霖 (2C)
福建中學
范文笙 (2D)
福建中學 (小西灣)
盧蔚霖 (1C)
粉嶺禮賢會中學
李奕彤 (3S)
聖保祿學校(中學部)
蔡卓伶 (3P)
聖保祿學校(中學部)
陳匡嵐 (1B)
聖保羅書院
高誠鍇 (1C)
聖保羅書院
何美儀 (1C)
聖公會曾肇添中學
駱宛龍 (1D)
聖公會曾肇添中學
黃添樂 (1E)
聖若瑟書院
黃嘉朗 (2N1)
英皇書院
關淞毓 (1N)
英皇書院
何旭鈞 (2P)
英皇書院
陳冠穎 (1N)
英皇書院
梁靖瑜 (1C5)
英華女學校
施鰻芝 (2C4)
英華女學校
梁穎恩 (2C3)
英華女學校
施懿婷 (2G1)
荔景天主教中學
黎桂慈 (2G1)
荔景天主教中學
李卓源 (2A)
觀塘功樂官立中學
古穎楠 (1A)
順利天主教中學
盧星顯 (3A)
順利天主教中學
陳瑋駿 (1D)
順利天主教中學
鄭芷盈 (2C)
順利天主教中學
何思婷 (2A)
香島中學
馮靖嵐 (1A)
香港真光書院
吳恩僑 (F3D)
香港神託會培敦中學
陳菡 (F2A)
香港神託會培敦中學
黃婉瑩 (F2D)
香港神託會培敦中學

學校優秀學生獎

袁悅 (2CD)
中華傳道會劉永生中學
陳昱諺 (3A)
中華基督教會譚李麗芬紀念中學
黃騦文 (2B)
中華基督教會譚李麗芬紀念中學
劉常煒 (2A)
九龍三育中學
唐雅茵 (4A)
佛教何南金中學
陳彥欣 (2D)
佛教大雄中學
黃皓晞 (Gp3)
保良局百周年李兆忠紀念中學
施慧珊 (S3 D01(P)(怡))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
李格琳 (S3 D01(P)(怡))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
朱舒辰 (2H)
大埔三育中學
蘇佳欣 (3CD Group 1)
天主教郭得勝中學
袁慧明 (2A)
妙法寺劉金龍中學
梁曉晴 (2D)
嶺南衡怡紀念中學
鍾天朗 (2C)
嶺南衡怡紀念中學
林采欣 (2D)
嶺南衡怡紀念中學
施鈞培 (3C)
嶺南衡怡紀念中學
鄭詠琳 (3C)
張祝珊英文中學
黃靖然 (2A)
張祝珊英文中學
邱曉聰 (3E)
張祝珊英文中學
勞思維 (3B)
張祝珊英文中學
松本大輝 (5G)
文理書院(香港)
藍莉嵋 (5B)
東華三院邱金元中學
詹智諾 (F1D組)
東華三院黃鳳翎中學
李筱琳 (1D)
梁文燕紀念中學(沙田)
馬衞国 (5A)
樂善堂梁銶琚書院
伍郁堅 (2B)
民生書院
黃文希 (2C)
民生書院
李學然 (2C)
民生書院
劉凱桐 (2B)
民生書院
蔡卓欣 (2A)
民生書院
鄧頌晞 (2B)
民生書院
陳皓婷 (2A)
民生書院
張歌兒 (2B)
民生書院
關綽嘉 (3C)
沙田蘇浙公學
江亦喬 (4C)
浸信會永隆中學
李柔美 (4C)
浸信會永隆中學
李皓峰 (4A)
浸信會永隆中學
曾心怡 (2A)
港九潮州公會中學
李紫馨 (1D)
潔心林炳炎中學
林浩俊 (6C)
皇仁舊生會中學
何茜貽 (2D)
福建中學
王藝曉 (2C)
福建中學
王慧賢 (2S)
羅定邦中學
李敏伊 (2A)
羅定邦中學
李愷健 (F1D)
聖伯多祿中學
葉駿雄 (F1C)
聖伯多祿中學
冼諾澄 (3S)
聖保祿學校(中學部)
林澄 (2L)
聖保祿學校(中學部)
趙恩詠 (3A)
聖公會林裘謀中學
鍾梓然 (2B)
聖公會林裘謀中學
陸思穎 (3R)
聖公會林護紀念中學
王珮綺 (1G1)
聖士提反書院
盧子聰 (2P)
英皇書院
蘇曉喬 (2D)
迦密主恩中學
呂建鋒 (1A)
順德聯誼總會胡兆熾中學
丁文樂 (2C)
香島中學
Ashley Mark (CN10.1)
香港國際學校
謝珊玉 (F2A)
香港神託會培敦中學
羅家玲 (F2A)
香港神託會培敦中學
李嘉熙 (2D)
香港聖公會何明華會督中學
李紫蔚 (2C)
香港聖公會何明華會督中學
王駿韶 (1A)
香港鄧鏡波書院
熊文文 (S3C1)
香港青年協會李兆基書院
羅少辰 (4A)
香港青年協會李兆基書院



MATH i-Learner

Platinum 白金獎


陳柏熹 (1E)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
龍梓謙 (1A)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
王允嵐 (1C)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)

Gold 金獎

彭啟睿 (4D)
Kwong Ming School
林康晴 (3B)
Kwong Ming School
王敏盈 (3B)
Kwong Ming School
彭彥貽 (3B)
Kwong Ming School
劉家逸 (2C)
Kwong Ming School
鄧樹傑 (1B)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
潘星潼 (2D)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
曾慶燁 (1A)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
羅啟軒 (2A)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
呂家樂 (2D)
Lok Sin Tong Leung Kau Kui Primary School (Branch)
鄭曉楠 (2C)
The True Light Middle School of Hong Kong (Primary Section)

Outstanding Student Award 學校優秀學生獎


沈思慧 (4A)
Aberdeen St. Peter's Catholic Primary School





Cross Curricular i-Learner

Platinum 白金獎


HE YING YING LUCY (1E2)
C.C.C. Chuen Yuen College
HO TSZ KING SAMUEL (3E1)
C.C.C. Chuen Yuen College
LAW CHUNG CHAK (1D)
CCC Mong Man Wai College
LEONG CHUN SAM (1B)
CCC Mong Man Wai College
CHEUNG HO LAM (G7-EL3)
HKBU Affiliated School Wong Kam Fai Secondary & Primary School
LI HON LAM HERMAN (4Eng_4)
HKTA The Yuen Yuen Institute No.1 Secondary School
CHENG LIK HONG (1C)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
KHAN FATIMA (1D)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
FOK YIN TING, SABRINA (2D)
Our Lady's College
WONG WAN KEI , CHERIE (1C)
Our Lady's College
YAU NGA LAM    (1G1)
S.K.H. Chan Young Secondary School
TSE NING (4C)
Tin Ka Ping Secondary School

Gold 金獎

SALAZAR MARY MOIRA FERNANDEZ (1E2)
C.C.C. Chuen Yuen College
LI CHOI YU (1E2)
C.C.C. Chuen Yuen College
CHUNG PUI TUNG (2B1)
CCC Mong Man Wai College
CHOI YUET YI (1D)
CCC Mong Man Wai College
TAN CHI YAN (1B)
CCC Mong Man Wai College
CHEN TSZ CHIU (1WTL)
Fung Kai Liu Man Shek Tong Secondary School
CHUNG WAI TAK RYAN (4Eng_4)
HKTA The Yuen Yuen Institute No.1 Secondary School
WONG KONG SANG (4Eng_3)
HKTA The Yuen Yuen Institute No.1 Secondary School
QIU SIQI (4Eng_3)
HKTA The Yuen Yuen Institute No.1 Secondary School
WANG CHUN NI (1C)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
YAU I KI (1C)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
AYESHA (3B)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
HUNG KA YI (2CG1)
Hon Wah College
TANG HOI YAN (S4Group 2)
Hon Wah College
WONG YU YAN (3BG1)
Hon Wah College
HEUNG LING YI (2A)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
CHAN YIN YU (2A)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
CHEN LAI WING (1A)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
KHAN UZAIMA (1C)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
LAW WING YEUNG (1A)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
CHEUNG WING SUM (1D)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
TSOI YAN YIN, KELLY (1B)
Our Lady's College
YIP SZE KI, CHARIS (1B)
Our Lady's College
KWOK WING HEI    (1G7)
S.K.H. Chan Young Secondary School
LAM HEI TUNG    (1G3)
S.K.H. Chan Young Secondary School
LEE CHEUK LING    (1G4)
S.K.H. Chan Young Secondary School
TSANG YEE HAN    (1G2)
S.K.H. Chan Young Secondary School
YU CHIT KWAN    (1G5)
S.K.H. Chan Young Secondary School
TAN SZE YUI    (1G5)
S.K.H. Chan Young Secondary School
CHEN YUK SAN (3K)
S.K.H. Chan Young Secondary School
WONG KA LOK (3K)
S.K.H. Chan Young Secondary School
LAM CHEUK CHI (3H)
S.K.H. Chan Young Secondary School
TSE DAVID (F3D)
Stewards Pooi Tun Secondary School
LAU MING KWAN (F3D)
Stewards Pooi Tun Secondary School
YIP CHOI YING (F3D)
Stewards Pooi Tun Secondary School
LEUNG TSZ HUNG (F3D)
Stewards Pooi Tun Secondary School
LO WAI LING (F3D)
Stewards Pooi Tun Secondary School

Outstanding Student Award 學校優秀學生獎


CHOI CHUN HEI (1D)
CCC Mong Man Wai College
WU SHING HEI (1B)
CCC Mong Man Wai College
SIT TSZ YIN (3R2)
Cognitio College (Kowloon)
MO HOI TUNG (3R2)
Cognitio College (Kowloon)
CHAN WANG HIN (1B)
ECF Saint Too Canaan College
LO CHEUK YIN (2B)
ECF Saint Too Canaan College
LI KWAN TING (1SA)
Fung Kai Liu Man Shek Tong Secondary School
YE TSZ PAN (1THY)
Fung Kai Liu Man Shek Tong Secondary School
CHAN CHEUK HEI (3C)
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
CHU WAN YAU (1C)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
CHOW WING HEI (1A)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
YU KA LEE (2A)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
MAN SUEN WAI (1A)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
NEMRA BIBI (1C)
Kit Sam Lam Bing Yim Secondary School
TANG HO WAI (1A)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
NG CHIN YU, ASHLEY (2C)
Our Lady's College
CHAN TSZ YUI, IVY (2C)
Our Lady's College
CHOW TSUN CHING, HAZEL (2C)
Our Lady's College
SU YUHAN, SUKI (2C)
Our Lady's College
CHAU SUET YAN DOROTHY (1B)
Our Lady's College
CHUNG YUI CHIT, NOEL (1A)
Our Lady's College
LI HOI YIU    (1G3)
S.K.H. Chan Young Secondary School
YAU CHEUK KI (2D)
Shun Tak Fraternal Association Lee Shau Kee College
KWAN KA SHING (2D)
Shun Tak Fraternal Association Lee Shau Kee College
YE XIN YI (1y)
St. Catharine's School for Girls
CHEUNG WAI KIU (3K)
Tai Po Sam Yuk Secondary School
HO YIK KING (3K)
Tai Po Sam Yuk Secondary School





DSE

Platinum 白金獎


WOO SHI NAM KENNY (5A)
Cognitio College (Kowloon)
YAU WAI TAT (5A)
Kwun Tong Maryknoll College
SHIU CHUN HANG (5D)
Kwun Tong Maryknoll College
NG KWAN SHU (5E)
Sing Yin Secondary School
FUNG WING CHING (5D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College

Gold 金獎

LEUNG SUM YI (6D)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
CHIU PO KA (6D)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
MAK MEI LING (5A)
Cognitio College (Kowloon)
HUANG XIAOXIN (5A)
Cognitio College (Kowloon)
CHAN SAU YI (5A)
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
CHENG HAI CHING (5A)
Helen Liang Memorial Secondary School (Shatin)
KWOK YUK HANG (4E)
Kwun Tong Maryknoll College
LEUNG YUI CHUN (5E)
Kwun Tong Maryknoll College
LAM CHUN YEUNG (4D)
Kwun Tong Maryknoll College
LOU LEUNG HEI (5E)
Kwun Tong Maryknoll College
LEUNG YIU KWAN (5C)
Kwun Tong Maryknoll College
HO CHUNG HONG (5D)
Kwun Tong Maryknoll College
KUN KWAN HANG (5E)
Kwun Tong Maryknoll College
LAM CHUN MAN (5E)
Kwun Tong Maryknoll College
YIP LEE MAN (5C)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
NG KA YI (5D)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
LEUNG HIU WA (6D)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
NG YIN LING (5AD(A))
Po Kok Secondary School
CHAN CHEUK SZE (5AD(A))
Po Kok Secondary School
LI SZE TUNG CHERRY (5A)
St. Paul's Secondary School
WONG NGAI KI CELINE (5C)
St. Paul's Secondary School
MAN TSZ YAN RACHEL (5A)
St. Paul's Secondary School
CHIU CHI FONG CLAUDIA (5E)
St. Paul's Secondary School
MAK YAN WUN MARCELLA (5A)
St. Paul's Secondary School
WONG KWAI NAM CHLOE (5A)
St. Paul's Secondary School
LAM HO SUET MICHELLE (5A)
St. Paul's Secondary School
WONG SZE CHING ABBIE (4C)
St. Paul's Secondary School
TSUI HOI CHING (5F)
Stewards Pooi Kei College
LI LOK HANG (5P)
Stewards Pooi Kei College
CHEUNG KING WAI (4A)
Stewards Pooi Tun Secondary School
HUI SHONG KI (5A)
Tack Ching Girls' Secondary School
SZE CHUN YAU (5D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
LI TSZ KIT (5D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
CHEN TING HIN (5D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College
TSUI HO YIN (5D)
Tsuen Wan Public Ho Chuen Yiu Memorial College

Outstanding Student Award 學校優秀學生獎


CHAN YUEN YING (4BD02)
AD&FD POHL Leung Sing Tak College
CHENG WUI JUN (6D)
CNEC Lee I Yao Memorial Secondary School
CHOI PUI YING (5A)
Cognitio College (Kowloon)
LUI PAK HO ROYSON (6Lv)
ECF Saint Too Canaan College
YU CHUN WA (5D)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
LEE CHEUK LAM (4E)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
LEE CHEUK HON (4E)
Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)
HO YEE CHING (5C)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
LEUNG HIP YAN (5C)
Lui Cheung Kwong Lutheran College
WONG YUK KI (5AD(A))
Po Kok Secondary School
TANG HAU KIU ANGELA (5C)
St. Paul's Secondary School
LAU HOI YI BONNIE (5A)
St. Paul's Secondary School
LONG TSZ CHING AGNES (5C)
St. Paul's Secondary School
CHUNG FON CHIN ARIEL (5A)
St. Paul's Secondary School
TSUI HANG YIN (5C)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
CHAN WING CHI (6A)
T.W.G.Hs. Yow Kam Yuen College
WONG SHIU SAN (5B)
The Chinese Foundation Secondary School
CHAU HAU YIN (4B)
Valtorta College





智愛文言文

Platinum 白金獎


林栩而 (3A)
中華基督教會基協中學
林曉攀 (3B)
中華基督教會基協中學
鄭俊卉 (5ABC)
九龍三育中學
黃梓豪 (5C)
九龍三育中學
周江 (5B)
九龍三育中學
李德兄 (4A)
玫瑰崗學校

Gold 金獎

陳婉瑩 (S4 BD02(C)(尹))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
陳宛其 (S5 BD01(C)(瑛))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
李梦欣 (S5 C01(C)(尹))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
曾美慧 (S4 BD02(C)(尹))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
楊展熙 (S4 BD02(C)(尹))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
潘永豐 (4A)
基督教香港信義會信義中學
李晓莹 (4A)
福建中學
吳卓峰 (4A)
福建中學
吳經維 (5ABC)
九龍三育中學
蔡炳駒 (5ABC)
九龍三育中學
莫振華 (4C)
九龍三育中學
伍家葆 (4B)
九龍三育中學
羅天情 (5B)
九龍三育中學
麥敏興 (5ABC)
九龍三育中學
蔡文靜 (5ABC)
九龍三育中學
鄭嘉兒 (5B)
九龍三育中學
周孔梅 (4C)
九龍三育中學
金迪輝 (5ABC)
九龍三育中學
黃敏坤 (5B)
九龍三育中學
馬爍堎 (4D)
九龍工業學校
鄭依琳 (5E)
妙法寺劉金龍中學
吳穎欣 (F6B)
聖伯多祿中學
陳浚諾 (5AD1)
崇真書院
黃瀅 (3A)
英華女學校

Outstanding Student Award 學校優秀學生獎


曹嘉鋒 (S4 BD02(C)(尹))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
郭淑萍 (S4 BD02(C)(尹))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
郭可馨 (S4 BD02(C)(尹))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
翁明慧 (S4 BD02(C)(尹))
博愛醫院歷屆總理聯誼會梁省德中學
陳雅琴 (3B)
中華基督教會基協中學
張銘舫 (5ABC)
九龍三育中學
譚穎琪 (4A)
九龍三育中學
鍾昊慶 (5B)
九龍三育中學
楊樂儀 (5B)
九龍三育中學
單駿熙 (5A)
九龍三育中學
張曉盈 (5B)
九龍三育中學
林順莹 (4C)
九龍三育中學
鄭梓豪 (5ABC)
九龍三育中學
賴志賢 (4D)
九龍工業學校
陸麗如 (4D)
九龍工業學校
黃雪梅 (4C)
九龍工業學校
葉秀雲 (4E)
妙法寺劉金龍中學
林子釗 (F5A)
聖伯多祿中學





Vocabulary i-Learner



Gold 金獎

TSUI YI CHAK (1C)
Kowloon Bay St. John The Baptist Catholic Primary School
NG TSZ KI (2C)
Lam Tin Methodist Primary School
FAN JOYCE SONG HEI (5E)
Pentecostal Yu Leung Fat Primary School
CHAN YAT LONG ISAAC (3B)
Tai Po Baptist Public School